Başlangıç > Haber > KKTC Devlet İhaleleri Yıllar Sonra Yeniden Türkiye’de Açılmaya Başladı

KKTC Devlet İhaleleri Yıllar Sonra Yeniden Türkiye’de Açılmaya Başladı

Haziran 29th, 2009

Asfalt YolTürkiye’de İhale

Devlet ihaleleri yıllar sonra yeniden Türkiye’de açılmaya başladı. 106 kilometrelik yol ihalesinin Kuzey Kıbrıs yerine Türkiye’de açılmasına tepki gösteren Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Başkanı Soner Yetkili, “Kendi yolumuzu dahi yapmaktan aciz isek nasıl siyasi eşitlik isteyeceğiz?” diye konuştu.

Yetkili: “Ülkede faaliyet gösteren 11 asfalt tesisinin 6 tanesi çok zor durumdadır. Tüm bunlar ortada iken bu ihalenin Türkiye’de yapılması kabul edilebilir bir davranış değildir.

Türkiye’de çıkılan ihalenin bedeli kabaca 120 milyon TL. civarındadır. Bu ihalenin ülkemizde inşaat sektöründe daralma yaşanan bir dönemde çok büyük önemi vardı.

Yurtdışında açılan ihalelerin ülke ekonomisine herhangi bir katkı sağlamadığının altını çizen Soner Yetkili, yurtdışında açılan ihaleleri kazanan firmaların işçilerini dahi kendi ülkelerinden getirdiğini ifade etti.

Ulusal Birlik Partisi Hükümeti’nin insiyatifinde olmasına rağmen 106 kilometrelik yol ihalesini Kuzey Kıbrıs yerine Türkiye’de ihaleye çıkması Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği’nin sert tepkisine neden oldu. Ülkede inşaat sektöründe yaşanan daralma ortada iken Türkiye’de ihaleye çıkılmasının kabul edilemez bir durum olduğunu vurgulayan Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Başkanı Soner Yetkili, ihalenin bedelinin yaklaşık 120 milyon TL. civarında olduğunu kaydetti. Ülkede faaliyet gösteren müteahhitlerin geçmiş dönemde altyapılarına ve araç gereçlerine toplam 100 milyon dolarlık yatırım yaptığını hatırlatan Yetkili, “Ülke müteahhiti şu anda her türlü işin üstesinden gelebilecek durumdadır” şeklinde konuştu. Bayındırlık ve Ulaştırma Eski Bakanı Salih Usar ise devlet yatırımları ile piyasaya sıcak para sürülmesi gerektiğine vurgu yaptı. Kıbrıslı müteaahitlerin büyük projelere imza atabilecek durumda olduğunu hatırlatan Usar, Lefkoşa-Güzelyurt yolunun buna en güzel örnek olduğunu söyledi.

Yaklaşık 120 Milyon TL’lik İhaleye Türkiye’de Çıkıldı

Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği Başkanı Soner Yetkli içerisinde Kuzey Sahil Yolu, Girne Çevre Yolu ve Mağusa – İskele Yolu’nun bulunduğu toplam 106 kilometrelik yol ihalesinin Türkiye’de ihaleye çıktığını ifade etti. İhalenin toplam bedelinin yaklaşık 120 milyon TL civarında olduğunu söyleyen Yetkili, ihalenin dün sonuçlandığını söyledi. İhalenin Türkiye’de yapılmasından duyduğu üzüntü ve rahatsızlığı söyleyen Yetkili, “Ülkede 11 tane asfalt tesisi, 14 taşocağı vardır ve bu tesisler devlet teşviği ile kurulmuştur. 11 asfalt tesisinin 6 tanesi çok zor durumdadır. Tüm bunlar ortada iken bu ihalenin Türkiye’de yapılması kabul edilebilir bir davranış değildir” diye konuştu.

Geçmişte Yaptıklarımız Ortada

Kuzey Kıbrıs’taki büyük ihalelerde ülkede faaliyet gösteren inşaat şirketlerinin yeterli olmadığının iddia edildiğini hatırlatan Yetkili, geçmiş yıllarda ülkedeki asfalt tesisleri ve araç parkına 100 milyon dolar yatırım yapıldığını kaydetti. Ülke insanının ülkede her işi yapabileceğini ifade eden Yetkili, “Bizim müteaahitimiz her türlü işi yapabilir. Geçmişte yaptıklarımız ortada. Ercan Havaalanı da, Lefkoşa-Girne Anayolu da bizim müteaahitimiz tarafından yapılmıştır” şeklinde konuştu.

Yurtdışında İhalelere Zaten Katılamıyoruz

Kıbrıs’ın siyasi yapısından ötürü Kuzey Kıbrıs’ta faaliyet gösteren inşaat şirketlerinin yurt dışındaki ihalelere katılamadığını söyleyen Soner Yetkili, tek umutlarının Kuzey Kıbrıs’ta gerçekleşen ihaleler olduğunu ifade etti. “Türkiye’de çıkılan ihlalenin bedeli kabaca 120 milyon TL civarındadır. Bu ihalenin ülkemizde inşaat sektöründe daralma yaşanan bir dönemde çok büyük önemi vardı. İnşaat sektörünün beraberinde 60 sektörü daha tetiklediği unutulmamalıdır” şeklinde konuştu.

Kendi Yolumuzu Dahi Yapmaktan Aciz İsek Nasıl Siyasi Eşitlik İsteyeceğiz?

Daha önce yurtdışında yapılan ihalelerde yurtdışından Kuzey Kıbrıs’a gelen şirketlerin ekonomiye herhangi bir katkısı olmadığını vurgulayan Kıbrıs Türk İnssat Müteahhitleri Birliği Başkanı Soner Yetkli, “Daha önce yurtdışında yapılan ihalelerde Kuzey Kıbrıs’a gelen şirketler işçilerine kadar kendi ülkelerinden getirdiler. Ülke ekonomilerine bu tip ihalelerin bir katkısı olmadığı biliniyor” diye konuştu. Bu tip ihalelerin Kıbrıs Türk toplumunun kendi ayakları üzerinde durması noktasında hayati öneme sahip olduğunun altını çizen Soner Yetkili, “Eğer kendi yolumuzu dahi yapmaktan aciz isek nasıl siyasi eşitlik isteyeceğiz?” diye konuştu.

Kimse Çıkıp Da Kıbrıslı Müteahhitler Büyük Projelere İmza Atamaz Demesin

Karayolları Master Planı’nın ilk yapıldığı tarihte Kuzey Kıbrıs’ta faaliyet gösteren müteahhitlerin ihalelere girecek yeterlilikte olmadığını kaydeden Bayındırlık ve Ulaştırma Eski Bakanı Salih Usar, CTP Hükümeti döneminde inşaat sektöründe gerçekleşen büyüme ile ülkede faaliyet gösteren inşaat şirketlerin kendilerini personel, araç gereç ve altyapı bakımından çok geliştirdiğine dikkat çekti. Yerli inşaat şirketlerinin son derece nitelikli inşaatlar ve yollar yapabildiğini ifade eden Usar, Güzelyurt-Lefkoşa yolunun ülke insanının neler yapabileceğine en güzel örneklerden biri olduğunu söyledi. “Kimse çıkıp da Kıbrıslı müteahhitler büyük projelere imza atamaz demesin” diye konuşan Usar, 106 Km’lik yol ihalesine Türkiye’de çıkılmasından duyduğu rahatsızlığı dile getirdi.

Kabul Edilemez Bir Davranış

Küresel ekonomik kriz, inşaat sektöründeki daralma ve Orams Davası’nın yaşandığı bir dönemde devlet yatırımlarının hayati öneme sahip olduğunu ifade eden Usar, “Devlet yatırımları ile piyasaya sıcak para sürülmesi gerekiyor, bizim müteahhitimizin buna ihtiyacı vardır” şeklinde konuştu. Usar, ülke müteahhitinin son teknoloji iş makinelerinin hiçbir iş yapmadan beklerken, milyonlar değerinde bir ihalenin yurtdışında açılmasının kabul edilemez olduğunun altını çizdi.

Categories: Haber Etiketler:,
Comments are closed.